Urządzenia techniki biurowej

with Brak komentarzy

   Jeśli jeszcze nie wiesz, które z urządzeń będzie dla Ciebie najlepsze, znajdziesz tutaj kilka prostych wyjaśnień - drukarka atramentowa, laserowa, urządzenie wielofunkcyjne, kolorowe, ksero...

Drukarki atramentowe

   To drukarki tryskające atramentem na papier.

  • W urządzeniach z dwoma kartridżami, tusze są zespolone z dyszami drukującymi. W przypadku zaschnięcia dysz wymienia się kartridż z tuszem i drukarka działa jak nowa.
  • W modelach o większej ilości wkładów, dysze są wbudowane na stałe w drukarkę. Wkłady z tuszem do takich drukarek są stosunkowo tanie bo nie zawierają dysz, mają też większą pojemność, a każdy z kolorów można wymieniać oddzielnie. Trzeba jednak bardzo dbać aby dysze w takiej drukarce nie zatchnęły, lub nie zatkały się złej jakości tuszem. Udrożnienie takich dysz nie zawsze się udaje, ponadto wymaga przeważnie demontażu urządzenia, a ze względu na cenę nowej głowicy z dyszami, jej wymiana jest raczej nieopłacalna.

Drukarki laserowe

   To drukarki które powinny się właściwie nazywać drukarkami tonerowymi, bo obraz jest tworzony tonerem -czarnym lub kolorowym proszkiem. By wywołać obraz, jest on najpierw  wyświetlany laserem na światłoczułym bębnie. Każda wymiana kartridża z tonerem, który zawiera bęben, powinna zapewnić początkową, fabryczną jakość drukowania.

   Istnieją też laserówki, w których kartridż z tonerem nie zawiera bębna. Taki kartridż jest stosunkowo tani ale co 4-5 wymianę wkładów z tonerem należy wymienić też cały odrębny zespół bębna, a to spory wydatek.

 

Urządzenia wielofunkcyjne

   To drukarki atramentowe lub laserowe z wbudowanym skanerem. Urządzenia posiadają szybę, czasem również automatyczny podajnik, na którym umieszcza się dokumenty.

   Przeczytany przez skaner obraz jest wysłany do komputera jako skan, lub trafia prosto do drukowania bez udziału komputera - następuje wtedy jego kopiowanie.

   Takie urządzenie jest więc skanerem, drukarką i kopiarką. Wiele z tych urządzeń posiada również funkcję faksu.

Kserokopiarki

   Kseros z greckiego znaczy suchy, dlatego urządzenia kopiujące na sucho nazwano kserokopiarkami  (wcześniej do kopiowania stosowano technikę fotografii, która wymagała płynnych odczynników chemicznych).

   Obecnie kserokopiarka to potoczna nazwa wysokowydajnego urządzenia do kopiowania. Prawie wszystkie dzisiejsze kserokopiarki mogą również skanować i drukować we współpracy z komputerem, są więc zarazem urządzeniami wielofunkcyjnymi.

Kolorowe drukarki laserowe

   By uzyskać wydruk, jednocześnie nakładany jest obraz z czterech bębnów, każdy z nich jest w innym kolorze: cyjan, magenta, żółty, czarny


...Barwy wynikowe w metodzie CMYK otrzymuje się poprzez łączenie barw podstawowych w proporcjach (dla każdej z nich) od 0% do 100%. Farby CMYK to substancje barwiące przepuszczające (lub rozpraszające) światło, czyli barwniki, tak więc łączy się je nie metodą mieszania tylko nakładania warstwami i dlatego barwa wynikowa może mieć od 0% do 400% koloru (czyli kolorów składowych). Na kolory budowane według CMYK należy patrzeć jak na warstwy kolorowej, przepuszczającej światło folii. ...czytaj>

 

 Można więc powiedzieć, że to jakby 4 urządzenia w jednym, każde drukuje w innej barwie. Cena zakupu takiego urządzenia niekoniecznie jest bardzo wysoka, natomiast koszt wydruku jest pięciokrotnie wyższy w porównaniu z czarno-biała drukarką laserową.