Jak dbać o drukarki atramentowe?

with Brak komentarzy

   Użytkowanie drukarki wymaga przestrzegania pewnych zasad, które pomagają zapobiec usterkom. Co robić by drukarka pozostała jak najdłużej sprawna?

   Ponieważ tusze zawarte w drukarce szybko schną w kontakcie z powietrzem, przede wszystkim należy dbać o drożność dysz drukujących:

  • Zawsze wyłączać je odpowiednim przyciskiem umieszczonym na drukarce, wtedy drukarka zaparkuje w odpowiednim miejscu głowicę i zabezpiecza dysze przed wyschnięciem.
  • Drukarka musi być przynajmniej co kilka dni używana. Niektóre drukarki pamiętają o tym za nas, co jakiś czas same się włączają i przeczyszczają sobie dysze (oczywiście pod warunkiem że są na stałe podłączone do zasilania). 

   W drukarkach, które posiadają oddzielne wkłady dla każdego koloru, zatkanie dysz wiąże się z koniecznością ich wymontowania z urządzenia i udrażniania przy użyciu specjalistycznych płynów i urządzeń. Często bywa, że takie udrażnianie nie daje oczekiwanego rezultatu. Pozostaje nam wtedy tylko złomowanie sprzętu. Nowa głowica z dyszami kosztuje często tyle co nowa drukarka

   W tego typu drukarkach należy:

  • Bezwzględne przestrzegać dwóch wcześniej opisanych zaleceń.
  • Nie pozostawiać drukarki z pustym tuszem lub zupełnie bez wkładu z tuszem.
  • Pamiętać o zerwaniu odpowietrzników w nowych tuszach (żółte lub pomarańczowe taśmy)
  • Nie uzupełniać wkładów które nie były na bieżąco używane!                                              Jeśli takie wkłady poleżały sobie trochę, w ich zakamarkach pozasychał stary tusz. Gdy uzupełnimy taki wkład, grudki starego tuszu zaczną się odklejać i zatkają dysze.
  • Nie kupować tanich „dolewek”, bo wkłady zanim trafiły do napełnienia z pewnością swoje przeleżały i przeważnie nie są dokładnie wypłukane z zaschniętych resztek i...dysze zatkane.
  • Nie zwlekać tygodniami z oddaniem kiepsko drukującego urządzenia do serwisu. Każdy dzień zwłoki zmniejsza szansę na udaną  „reanimację” dysz drukujących.

   W kwestii uzupełniania wkładów, polecam zapoznać się z tematem CHIPY>.

 

IMG_3350-Edit