Drukarka laserowa czarno biała czy kolorowa?

with Brak komentarzy

   Czarno-białe drukarki laserowe to idealne rozwiązanie dla tych, nie mają potrzeby drukować w kolorze. Czy będą to tysiące wydruków dziennie, czy kilku kartek w tygodniu – to tylko kwestia doboru drukarki o odpowiedniej wydajności. 

   W drukarkach laserowych barwnikiem nanoszonym na papier jest toner-suchy proszek.Koszt wydruku jednej strony takiej drukarce to od 3 do15 groszy, w zależności od wydajności urządzenia. Reguła jest prosta: droższe urządzenie- tańsze drukowanie.

   Stosowanie zamienników w laserówkach czarno-białych:

   W przypadku popularnych, niedrogich, czarno-białych drukarek laserowych można obniżyć koszty drukowania o ponad połowę. Należy jednak pamiętać o tym że cena zamiennika często odzwierciedla jego jakość. 

   Marnej jakości wkład z tonerem, nawet jeśli daje całkiem ładne wydruki, może doprowadzić do:

  • przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia zespołu grzejnego który utrwala druk 
  • przedwczesnego zużycia i uszkodzenia zespołu napędowego drukarki
  • zasypania tonerem podzespołów umieszczonych na spodzie drukarki: płyt elektroniki, rolek transportujących papier, sprzęgieł, czasami nawet laserów z całą ich optyką. 

   Czasem „alternatywny” kartridż  to ¼ ceny oryginału, niestety zaczyna brudzić kartkę po ¼ przewidywanej iliści wydruków... Jak sam widzisz, zakup kiepskiej jakości materiału alternatywnego to żadna oszczędność.

  W wysokowydajnych drukarkach laserowych i kserokopiarkach koszt wydruku jednej strony przy użyciu oryginalnych tonerów wynosi mniej niż 4 grosze. Stosowanie zamienników w tych urządzeniach szybko się mści na przedwczesnym zużyciu pozostałych, bardzo kosztownych podzespołów i koszt drukowania rośnie zamiast maleć. Urządzenie nadawać się będzie na złom, zanim osiągnie połowę żywotności zakładanej przez producenta!

Laserówki kolorowe

Jakość wydruku na tych urządzeniach jest wspaniała, wydruk lśni nawet na matowym papierze ale:

  • papier musi być gładki, nie da się osiągnąć ładnego wydruku na wytłaczanym papierze dyplomowym lub wizytówkowym o wyczuwalnej pod palcami fakturze 
  • koszt wydruku 1 strony A4 to minimum 50 groszy (fotografia ok. 2zł)
  • ograniczanie kosztów poprzez stosowanie zamienników jest wykluczone!

Zakup takiego urządzenia i pierwsze drukowanie to oczywiście wspaniała chwila, pierwsze zachwyty nad jakością druku na zwykłym papierze... Do momentu aż zużyją się „startowe” tonery na 500-1000 stron (przy 5% pokrycia strony tonerem), jeśli drukujemy fotografie w formacie A4, tonery kończą się już po 100 wydrukach... 

    Popularne, kolorowe laserówki drukujące na papierze A4 można kupić już za mniej niż 1.000zł. Komplet czterech tonerów na 1500 następnych wydruków to wydatek przekraczający koszt zakupu nowej drukarki, no ale jeśli kupimy kolejną, nową drukarkę to mamy do dyspozycji mniej wydruków, bo znowu tonery startowe...

    Powstaje wtedy oczywiste rozwiązanie – zamienniki!

Tutaj zaczynają się schody. Zamienniki też swoje kosztują. Wystarczy założyć 1 wadliwy kartridż, a jest on w stanie uszkodzić 3 pozostałe

    Gdy jakość wydruku pogarsza się zaraz po założeniu zamiennika, można od razu wywnioskować dlaczego wydruki się pogorszyły i wymienić ten wadliwy kartridż na nowy, pozostałe kolory po krótkim „szoku” powinny się same oczyścić.

     Jeśli wydruk zaczyna się pogarszać stopniowo, dopiero po jakimś czasie ( np. wadliwy, żółty toner może powodować że drukarka robi czarne smugi)...to pozostaje nam udać się do wróżki, do serwisu lub zutylizować sprzęt.

Zakup kolorowej laserówki to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na wysokiej jakości wydrukach, musimy się jednak liczyć z kosztami eksploatacji wyższymi w porównaniu do atramentówek.

IMG_3348-Edit-Edit