Chipy w materiałach eksploatacyjnych

with Brak komentarzy

Czasy gdy można było dolać sobie atramentu lub dosypać toner do kartridża już minęły, niestety. Obecnie obowiązkowym elementem materiałów eksploatacyjnych są CHIPY.

Są to malutkie układziki elektroniczne zamontowane gdzieś na tuszach i tonerach.

 

Po co to?

Producenci drukarek montują je, aby nam ułatwić określenie poziomu zużycia materiałów. Taka jest wersja oficjalna...
W rzeczywistości chodzi o utrudnienie możliwości nieuprawnionego podrabiania lub napełniania tuszy i tonerów, oraz wyeliminowanie roszczeń gwarancyjnych po użyciu w drukarkach nierzadko bardzo kiepskiej jakości nieoryginalnych materiałów uszkadzających urządzenia.

 Chipy przeważnie realizują dwa zadania:

  • Liczą ilość wykonanych na kartridżach wydruków.
    Wydruki bywają oczywiście bardziej lub mniej nasycone. Czasem chip melduje konieczność wymiany kartridża a tusz lub toner jeszcze się nie skończył, czasem barwnika już nie ma a chip informuje że wszystko jest o.k.
  • Mają zapisany swój numer unikatowy który jest odczytywany przez drukarkę.
    Producenci drukarek wychwytują skopiowane - powtarzające się numery chipów i tworzą z nich uzupełnianą listę podróbek. W ramach aktualizacji sterownika, lista ta trafia do naszego urządzenia które po wykryciu takiego chipa zostaje zablokowane.

To jest tylko jedna z metod zabezpieczania drukarek przed użyciem w nich nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Założenie oryginalnego kartridża prawie zawsze odblokowuje urządzenie i można dalej śmigać, chyba że niska jakość nieoryginalnego materiału eksploatacyjnego wyrządziła większe szkody...

 

Jeśli drukujemy na kolorowej drukarce wyłącznie czarnym tuszem lub tonerem, chip z kolorowego kartridża też w końcu zablokuje urządzenie, ponieważ kolorowe materiały są zużywane przy samoczynnym czyszczeniu i kalibracji urządzeń.
Chip każde czyszczenie głowicy liczy jak wydrukowanie kilku stron.

 

Należy też wspomnieć, że po założeniu, choćby na chwilę, nieoryginalnego kartridża z chipem tracimy gwarancję na drukarkę, ponieważ numery chipów są trwale zapisywane do jej pamięci i w razie roszczeń gwarancyjnych – są dowody...

tinte